پیچ دک چیست

هر آنچه باید درباره پیچ دک (pitch deck) بدانید! + ویدیو ساخت پیچ دک

در پاسخ به این سوال که پیچ دک چیست می‌توان به طور خلاصه گفت که پیچ دک استارتاپ، یک فایل پاورپوینتی است تا کسی که هیچ شناخت و آگاهی‌ای نسبت به کسب و کار یا استارت آپ شما ندارد، بتواند با مطالعه این فایل، متوجه مساله، ایده و راه حل شما شود.

 طراحی پیچ دک استارتاپ کار سختی نیست. تنها کافی است در یک فایل، اطلاعات کاملی درباره مشکل، راه حل، اندازه بازار، فرصت و سایر جزئیات در مورد بازگشت احتمالی سرمایه ارائه دهید. اساسا طراحی پیچ دک و ارائه آن به این دلیل است که سرمایه‌گذاران می‌خواهند بدانند پول خود را روی ایده‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنند که نتیجه امیدوارکننده و سودآوری به همراه می‌آورد.

معنای لغوی پیچ دک یا Pitch Deck

واژه پیچ یا Pitch یک فعل است. این کلمه به معنای ارائه دادن طرحی برای عقد قرارداد و یا به معنای اقناع کسی یا مجموعه‌­ای برای خرید و یا قبول کردن چیزی است.

پیچ دک ارائه و یا سندی جامع، مفصل و دقیق است که مشخصه­‌های کلیدی استارت‌آپی را برای سرمایه­‌گذاران بالقوه نشان می­‌دهد. برای  هر استارت‌­آپ که در مرحلۀ راه‌­اندازی بوده و در پی جذب سرمایه است، پیچ کردن یکی از بهترین راه­‌ها برای جذب سرمایۀ مورد نیاز است. همچنین از این طریق می‌­توان بازخورد و نظرات کارشناسان در صنعت‌­های باتجربه را نیز دریافت کرد.

مزایای نوشتن پیچ دک

مطابق آمار تنها 20 درصد از استارت­­‌آپ‌­ها بیش‌­از 5 سال و تنها 8 درصد بالای 10 سال دوام می آورند. در بسیاری از موارد شکست­‌های استارت­‌آپ­‌ها در نتیجۀ عدم جذب سرمایه و یا فراهم نشدن سرمایۀ کافی است. از این رو پیچ دک فرصتی است برای رفع مشکلات مربوط به جذب سرمایه. اگر استارت‌­آپی بتواند به خوبی پیچ کند به این معنا است که در مقابل سرمایه‌­گذاران قرار گرفته و خود را به خوبی شرح داده و معرفی کرده­. به این ترتیب قدم بزرگی در نشان دادن خود و کسب اعتبار برداشته‌­است. اگر استارت‌­آپ بتواند تاثیر شگرفی بر سرمایه‌­گذاران بگذارد حتی می‌­تواند حمایت آن‌­ها را برانگیزاند.

کلیاتی درباره‌ نحوۀ ‌طراحی پیچ دک خوب

اولین قدم در پیچ کردن استارت‌­آپ فراهم ­آوردن ارائه­‌ای (Presentation) قوی است. سپس نوبت به آن می‌­رسد که ارائۀ آماده‌­شده را تمرین کرد. اشتباهی که بسیاری از ارائه‌­دهنده­‌ها ممکن است مرتکب شوند این است که سعی می‌­کنند پیچ خود را کلمه به کلمه حفظ کنند. اما بهتر است ارائه‌دهنده بر موضوع تسلط کلامی یابد و بتواند موارد کلیدی را به ترتیب شرح دهد. ارائه­‌دهنده باید بر موضوع تسلط کافی داشته باشد و خود را برای سوالات سختی آماده کند که سرمایه‌گذاران احتمالا درباره‌ بیزینس مدل و دلایل موفقیت یک استارت‌­آپ از صاحبان کسب و کار می‌پرسند. 

درحقیقت سرمایه­‌گذارن فقط به دنبال یک پیچ عالی نیستند بلکه می‌­خواهند استارت­‌آپ آن­‌ها را به این باور برساند که می‌­توانند به آن اعتماد کنند. بنابراین ارائه‌­دهنده باید بتواند علاوه ­بر شرح تمامی جوانب مربوط به کسب و کارش، تیم خود را هم به خوبی معرفی، و تجربیات و تخصص اعضای تیم و همچنین فرهنگ و ارزش‌­های شرکتش را به خوبی بیان کند. این مساله می‌­تواند سرمایه­‌گذار را دلگرم کرده و اعتماد او را جلب کند.

نکاتی دربارۀ آماده­‌کردن و ارائه‌ یک پیچ دک عالی

اگر شما در حال راه‌­اندازی استارت‌آپ خود هستید، در ارائۀ پیچ خود نکات زیر را درنظر بگیرید.

 • کوتاه و شیوا باشید

از این منظر که سرمایه­‌گذارن معمولا انسان‌­هایی پرمشغله هستند و اساسا این امکان را ندارند که برای یک پیچ طولانی وقت بگذارند. بنابراین پیچ باید به کوتاه‌ترین و درعین حال شیواترین وجه ممکن ارائه شود.

 • چشم­‌اندازی از آینده استارت‌­آپ خود را نمایش دهید

پیچ شما باید بیش‌­از فقط معرفی محصول و خدمات استارت‌­آپ باشد. شما باید بتوانید از چشم‌اندازی که برای آینده‌ شرکت دارید سخن بگویید. همچنین روشن کردن این­که امید دارید به چه جایگاهی در آینده دست یابید و شرح دلایلی که ایده مورد نظرتان، شما را در بازار رقابت متمایز می‌­کند و معرفی ظرفیت­‌های بالقوه‌­ای که می‌­توانند استارت‌­آپ را به موفقیت برسانند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

 • پاسخ کوتاه و شفاف به سوالات سرمایه‌­گذاران

سرمایه­‌گذاران بدون ­شک می‌­خواهند درباره‌ شرکت و برنامه­‌های شما بیشتر بدانند. خود را آماده کنید تا بتوانید سوالات آن­ها را واضح و کوتاه جواب دهید. از کلی‌­گویی و منحرف کردن سوالات پرهیز کنید. در عوض، به شکل مشخص و واضح داده­‌هایی را که نیاز دارند، در اختیارشان بگذارید.

نکاتی دربارۀ آماده­‌کردن و ارائه‌ یک پیچ دک عالی

تمام چیزهایی که باید در پیچ خود مطرح کرده و ارائه دهید

 • طرح کلی شرکت

با ارائۀ مختصری از طرح کلی شرکت پیچ خود را شروع کنید. اهداف و ماموریت­‌ها و ارزش‌­های کلیدی شرکت را معرفی کنید. در این­جا این فرصت برای شما وجود دارد که درباره‌ منحصر­به‌­فرد بودن شرکت و پتانسیل­‌های آن برای موفقیت در بین رقبا صحبت کنید.

 • طرح مسئله و راه­‌حل آن

سپس درباره‌ مسئله‌­ای که استارت‌­آپ شما در صدد حل آن است سخن بگویید و توضیح دهید که چرا راه­‌حل شما از سایر راه­‌حل‌­های دیگر موجود در بازار بهتر و کارآمدتر است. در اینجا باید تحقیقاتی اساسی درباره این مسئله انجام دهید تا نشان دهید که به درک عمیقی از مسئله‌­ای که درصدد حل آن هستید، دست‌­یافته‌­اید.

 • فرصت­‌های بازاری

پس‌­از طرح مسئله و ارائه‌ راه­‌حل منحصر به فرد استارت‌­آپ خود برای حل مسئله، نوبت به آن می­‌رسد تا نشان دهید فرصت‌­های بازاری بزرگ و کافی برای موفقیت استارت‌­آپ شما در بازار وجود دارند. در این­جا شما باید تحلیل­‌های داده‌­ای و بازاری را به عنوان سند برای اثبات ادعاهای خود ارائه دهید.

 • مدل بیزینسی (Business Model)

در این بخش نیز باید به مهم­ترین جنبه­‌ها و جزئیات این امر بپردازید که استارت‌­آپ شما چگونه قرار است درآمدزایی کند. بنابراین باید بیزینس مدل و چگونگی درآمدزایی آن را شرح دهید. در اینجا داشتن فهمی روشن و استوار از امور مالی، اهمیت بسیار زیادی دارد.

 • تحلیل رقبایی (Competitive Analysis)

در اینجا باید دربارۀ رقبایی که در رقابت با شرکت شما هستند صحبت کنید و سعی کنید که ارزش منحصر­به­‌فرد شرکت خود را در قیاس با رقبا نشان دهید.

 • بازاریابی و استراتژی فروش (Marketing and Sales Strategy)

در این بخش لازم است که برنامه­‌های خود دربارۀ جذب مشتری و نگه­‌داشتن مشتری­‌ها را شرح دهید.

 • معرفی تیم

سرمایه‌­گذارن قطعا می‌خواهند بدانند که چه کسانی در پشت‌­پردۀ پیش­برد طرح و ایدۀ شما سهیم هستند. به این دلیل لازم است که شرحی کوتاه از اعضای تیم، تخصص و تجربه­‌های آن‌­ها آماده کنید و توضیح دهید که چرا حضور این افراد در مسیر موفقیت این استارت‌­آپ ضروری است.

 • پیشرفتی که تا تاریخ حاضر مهیا شده‌­است

لازم است تایم لاینی را از پیشرفت و حرکت به سمت اهداف‌تان تا تاریخ ارائه پیچ دک آماده کنید. همچنین باید نشان دهید برای آینده کسب و کارتان برنامه روشنی دارید. در اینجا داشتن یک نقشه‌ راه روشن و استوار بسیار مهم است.

 • تعیین مقدار سرمایۀ لازم

بسیار اهمیت دارد که مقدار سرمایۀ مورد نیاز به دقت تعیین‌­شده و مشخص شود برای چه اهدافی به کار گرفته‌­می‌­شود.  سپس در پیچ دک باید این امر به خوبی برای سرمایه‌­گذاران ارائه شود.

 • استفاده از سرمایه

بعد از تعیین مقدار سرمایه باید به سرمایه­‌گذاران نشان داد که چگونه می‌­توان بهترین استفاده را از این مقدار سرمایه کرد.

 • ریسک­‌ها و چالش‌­ها

در این بخش بهتر است که ریسک­‌ها و چالش­‌های احتمالی را بیان کرده و از راه­‌حل‌­های مشخصی سخن گفت که می‌­توان در مواجه با این ریسک‌­ها و چالش­‌ها به‌­کار­گرفت.

 • دعوت به عمل

دست‌­آخر نیز دربارۀ قدم­‌ها و اقدامات آتی که از سرمایه­‌گذارن بالقوه انتظار دارید صحبت کنید.

و نکتۀ آخر اینکه بهتر است یک پیچ دک بین 12 تا 14 اسلاید باشد و به هیچ­‌وجه بیش‌­از 20 اسلاید نباشد.

چگونگی مواجه با سولات سرمایه‌­گذاران بعد از ارائه‌ پیچ دک

چگونگی مواجه با سولات سرمایه‌­گذاران بعد از ارائه‌ پیچ دک

 • اعتماد­به‌­نفس داشته‌باشید

در نظر داشته­ باشید که شما در استارت‌­آپ خود کارشناس و متخصص هستید، پس دانش خود را جسورانه نشان دهید. در جواب دادن به سوال­‌ها و ارائه‌ ایده‌­های خود اعتماد­به‌­نفس داشته‌­باشید.

 • مختصر جواب بدهید

به سوالات سرمایه‌گذاران، مختصر، مفید و کوتاه جواب دهید. به این شکل که مستقیم سراغ اصل مسئله بروید و مطمئن شوید که جواب‌تان دقیقا مرتبط باشد با سوالی که پرسیده شده.

 • پیش‌­از ارائه، خود را آماده کنید

پیش‌­از ارائه مطمئن شوید که زیروبم استارت‌­آپ خود را می‌­دانید و می‌­توانید به هر سوالی جواب دهید.

 • انعطاف‌­پذیر باشید

اگر درباره‌ جواب سوالی مطمئن نبودید سعی کنید که انعطاف‌­پذیر باشید و خود را با وضعیت وفق دهید. از این­که از سوال­‌کننده بخواهید که سوالش را شفاف‌­سازی کند و یا اطلاعات بیشتری در اختیار شما بگذارد، نترسید.

 • مثبت‌­اندیش باشید

سعی کنید در جواب دادن به هر سوالی که از شما پرسیده‌­شد، مثبت‌­اندیش باشید. شما در این‌جا این فرصت را دارید که شور و اشتیاق‌تان را درباره‌ استارت‌­­آپ خود به نمایش بگذارید.

 

آموزش ساخت یک پیچ دک برای استارت آپ ها در یک ویدئو

در این ویدئو می توانید تهیه یک پیچ دک را تماشا و برای کسب و کار خود یک فایل ارائه مناسب به سرمایه گذار بسازید.

 

 

سایر مقالات بلاگ